1
 
   ELEKTROONIKAMUUSEUM.EE \ EST \ EESTI ARVUTID \ STEM ARVUTI 1962
EST
RUS
ENG
 
 
 LOGIRAAMAT     
 
STEM
 
 STEM ARVUTI LUGU 
 
 
  

   
 RIISTVARA 
 

1

STEM ARVUTI LUGU
1962

 

 

 

 

-

 

 



STEM ARVUTI LUGU
1962

"Kuna mina masinaehitajana teadsin mehaanilise töötlemise lõikerežiimide arvutamise mahukust, tegin ettepaneku projekteerida ja ehitada selleks spetsialiseeritud arvuti suurele Putilovi (tolleaegsele Kirovi) tehasele, kellele olime äsja teinud arvutuskeskuse eskiisprojekti. Saime uue projekti jaoks tehaselt raha ja nii valmiski Eesti rahvamajandusnõukogu elektrotehnika teadusliku uurimise instituudis (mida kutsuti lühidalt Pirita tee instituudiks) esimene Eestis konstrueeritud arvuti. Mina olin selles arvutis kasutatavate algoritmide, tarkvara ja andmebaasi autor. Tuli välja päris ilus arvuti, nagu see pildiltki paistab.

Vertikaalses osas on arvuti protsessor, parempoolses horisontaalses osas on mälud, sealhulgas püsimälu, mis tegelikult on andmebaas. Tasub teada, et sel ajal miniarvuteid veel ei tuntud. Meie oma oli üks esimesi. Isegi kuulus Kiievi akadeemik Gluškov tuli meie instituuti seda vaatama. Ütles muidugi, et neil on parem olemas. Tegelikult oli Promini arvuti Kiievist alles tulemas ning arvuti Mir polnud veel projekteeritudki. Ka Jerevani Nairi oli veel tulemata. Kuulus välismaine miniarvuti PDP-11 tuli müüki alles 1970. aastal, kui meie STEM oli juba viis aastat Kirovi tehases töötanud.

Oli veel väga ebatavaline, et elektronarvuti töötab tehase mingis administratiivosakonnas, mitte aga arvutuskeskuses, ning seda teenindab tehniliselt ainult üks insener, keda kutsutakse välja ainult vajaduse korral. Meie arvutil tegi tehnoloogilisi arvutusi tehnoloog ise, vormistas oma töö kohe arvutil tehnoloogiliste kaartidena, mis seejärel läksid otse tsehhi meistri kätte. Mujal oli sel ajal veel tavaline, et arvuti võtab enda alla terve saali, seda teenindab palju insenere, kes vähemalt paarikaupa olid pidevalt arvuti juures valves. Peale selle olid perforeerijad, kes valmistasid ette arvutuste lähteandmeid arvutisse sisestamiseks, ning veel olid operaatorid, kes arvutit juhtisid: panid programmi käima, andsid lähteandmed arvutisse, vaatasid, et trükkimiseks oleks paber olemas, korjasid trükitud tulemused eest ära ja viisid tellijatele.

Meie olime loonud täiesti uue olukorra arvutustehnika kasutamisel. See olukord muutus tavaliseks alles koos miniarvutite levikuga. Populaarset miniarvutit PDP-11 oodati veel viis aastat. Saime STEMi eest autoritunnistuse ning mõne aasta pärast ka vabariigi teaduspreemia. Ameerika ajakirja Soviet Cybernetics Review 1970. aasta jaanuari number avaldas kokkuvõtte STEMi kirjeldusest koos sama pildiga, mis siingi. Seda arvutit valmistati uuendatud elementbaasil edaspidi veel mitmele tehasele."

-- Enn Tõugu "Asja armastaja pihtimused, ehk, Kuidas ma olen teadust teinud ja seda rakendanud" (2017)

 
 
 
KOMMENTAARID